Ćwiczenia mięśnie pośladkowe i skośne brzucha

Ćwiczenia mięśnie pośladkowe i skośne brzucha
Autor Robert Kawiecki
Robert Kawiecki07.01.2024 | 9 min.

Mięśnie pośladkowe ćwiczenia są kluczowe dla modelowania szczupłej i jędrnej sylwetki. Dobrze rozwinięte mięśnie pośladkowe pomagają wzmocnić i ujędrnić całą dolną część ciała, poprawić równowagę oraz stabilizację tułowia. Regularne ćwiczenia pośladków, połączone z odpowiednią dietą, pozwalają uzyskać atrakcyjny kształt pupy i ud. Warto poświęcić czas na trening mięśni pośladkowych, aby cieszyć się zgrabną, wyrzeźbioną sylwetką. Poniżej znajdziesz kluczowe wnioski na temat ćwiczeń dla mięśni pośladkowych.

Kluczowe wnioski:
 • Ćwiczenia pośladków powinny być stałym elementem treningu - dla efektów należy wykonywać je 2-3 razy w tygodniu.
 • Do najskuteczniejszych ćwiczeń na pośladki należą przysiady, wyciskanie bioder, hip thrusts czy unoszenie nóg do góry leżąc na brzuchu.
 • Aby wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie pośladkowe, należy stosować obciążenia w postaci sztangi, kettlebelli czy oporu własnego ciała.
 • Po treningu pośladków ważne jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających, aby zmniejszyć napięcie i bolesność mięśni.
 • Regularny trening pośladków poprawia nie tylko wygląd, ale także zdrowie i sprawność fizyczną.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pośladkowe

Mięśnie pośladkowe odgrywają kluczową rolę w stabilizacji miednicy i prawidłowej postawie ciała. Ich wzmocnienie jest ważne zarówno dla poprawy wyglądu, jak i dla zdrowia. Oto kilka efektywnych ćwiczeń, które wzmocnią i ujędrnią pośladki:

Podstawowym i najskuteczniejszym ćwiczeniem są przysiady ze sztangą lub z obciążeniem własnego ciała. Im głębszy przysiad, tym większe zaangażowanie mięśni pośladkowych. Wyciskanie bioder również świetnie wzmacnia pośladki - można je wykonywać z ciężarkami lub oporem własnego ciała. Unoszenie wyprostowanej nogi do tyłu i do góry, leżąc na brzuchu, izoluje i wzmacnia mięśnie pośladkowe. Ćwiczenia te warto wykonywać seriami po 10-15 powtórzeń.

Bardzo dobre efekty dają też hip thrusts - unoszenie miednicy w górę, opierając plecy o ławkę. Można używać tu obciążenia w postaci sztangi. Podnoszenie się na palcach stojąc, ze sztangą opartą na biodrach również świetnie wzmacnia pośladki. Te ćwiczenia warto wykonać 3-4 serie po 8-12 powtórzeń.

Regularne, dobrze zaplanowane treningi pośladków 2-3 razy w tygodniu, z progressive overload, dadzą świetne efekty w postaci wyrzeźbionych, jędrnych pośladków. Należy pamiętać o stopniowym zwiększaniu obciążeń.

Ćwiczenia z gumą

Do treningu pośladków świetnie nadaje się też guma fitness. Wyciskanie nóg z gumą umocowaną w pasie drzwi czy też oparciu krzesła świetnie wzmacnia mięśnie pośladkowe. Podobny efekt dają przysiady lub wyciskania bioder trzymając gumę w dłoniach przy klatce piersiowej. Seriami po 15 powtórzeń takie ćwiczenia dadzą efekt "podbicia" pośladków.

Ćwiczenia modelujące mięśnie pośladków i ud

Pośladki i uda to partie ciała, na których wiele osób chce zredukować tkankę tłuszczową i cellulit, jednocześnie modelując mięśnie. Oto sprawdzone ćwiczenia, które pomogą to osiągnąć:

Przysiady ze sztangą o wadze 70-80% 1RM modelują mięśnie pośladkowe i ud. Wyciskanie bioder leżąc tyłem, ze sztangą na miednicy rzeźbi boczne części ud i pośladków. Unoszenie wyprostowanych nóg leżąc na boku kształtuje mięśnie pośladkowe. Te ćwiczenia warto wykonywać 3 serie po 10-12 powtórzeń.

Wyskoki z przysiadu z obciążeniem np. sztangą, superserią po 15 powtórzeń modelują i wzmacniają mięśnie nóg. Przysiady bulgarskie ze stopą opartą z tyłu o ławkę świetnie rzeźbią pośladki i uda. Warto też wykonać serię przysiadów bez obciążenia - 2-3 serie po 20 powtórzeń dadzą efekt spalenia tkanki tłuszczowej.

Do treningu pośladków i ud świetnie nadają się też ćwiczenia z ciężarem własnego ciała - wyciskania bioder, unoszenie miednicy, wypchnięcia bioder na boki w podporze przodem lub w siadzie bokiem. Wzmacniają mięśnie i rzeźbią sylwetkę.

Ćwiczenia na mięśnie pośladkowe bez sprzętu

Mięśnie pośladkowe ćwiczenia można wykonywać także bez użycia dodatkowych obciążeń czy sprzętu. Wystarczy siła własnego ciała i grawitacja, by wzmocnić i ujędrnić pośladki. Oto kilka podstawowych ćwiczeń na pośladki bez sprzętu:

Podstawowe przysiady ze zwróceniem uwagi na maksymalne wysunięcie pośladków do tyłu i w dół. Im głębszy przysiad, tym większe korzyści. Wyciskanie bioder w podporze tyłem - biodra unosimy jak najwyżej. Unoszenie wyprostowanych nóg do góry leżąc na brzuchu. Można je wykonywać jednonóż lub obunóż.

Świetnym ćwiczeniem są hip thrusts, czyli unoszenie miednicy w górę leżąc na plecach, z nogami ugiętymi w kolanach. Wzmacniają mięśnie pośladków i stabilizują miednicę. Warto też wykonywać wypchnięcia bioder na boki w podporze bokiem - rzeźbią pośladki.

Takie ćwiczenia pośladków bez obciążeń najlepiej wykonywać seriami po 15-20 powtórzeń. Regularnie 2-3 razy w tygodniu dadzą świetne efekty!

Najlepsze ćwiczenia na mięśnie pośladkowe w domu

Ćwiczenia mięśnie pośladkowe i skośne brzucha

Regularny trening w domu to świetny sposób na wzmocnienie i ujędrnienie pośladków, nie wychodząc z mieszkania. Oto lista najlepszych ćwiczeń na mięśnie pośladkowe, które można wykonać w warunkach domowych:

 • Przysiady
 • Wyciskanie bioder
 • Hip thrusts (unoszenie miednicy w górę)
 • Unoszenie wyprostowanych nóg do góry leżąc na brzuchu
 • Wypchnięcia bioder na boki w podporze bokiem

Ćwiczenia te można wykonywać z ciężarkami, sztangą, obciążeniem własnego ciała lub sprzętami takimi jak: elastyczne taśmy, piłki czy krzesło. Ważne, aby stosować zasadę progresji obciążeń i stopniowo zwiększać intensywność treningów.

W domu wygodnie wykonać serie powtórzeń 15-20 w kilku setach, 2-3 razy w tygodniu. Taki trening w połączeniu z odpowiednią dietą pozwoli wyrzeźbić pośladki bez wychodzenia z domu!

Ćwiczenia izolujące mięśnie pośladkowe

Aby maksymalnie wyrzeźbić i "wybić" pośladki, warto w treningu zastosować ćwiczenia izolujące mięśnie pośladkowe. Pozwalają one w pełni zaangażować włókna mięśniowe tej partii ciała. Oto najskuteczniejsze z nich:

Unoszenie wyprostowanej nogi do góry leżąc na brzuchu - można wykonywać jednonóż lub obunóż, z obciążeniem lub bez. Świetnie izoluje i wzmacnia pośladki. Wyciskanie bioder leżąc na boku również doskonale angażuje mięśnie pośladkowe.

Przysiady z wykrokiem tyłem izolują pośladki i "wybijają" ich kształt. W siadzie ugięcie nogi w kolanie i wyprostowanie do góry również świetnie pracuje na pośladki. Te ćwiczenia warto wykonywać seriami po 10-15 powtórzeń, 2-3 razy w tygodniu.

Dobrym uzupełnieniem są też ślizgi w bok w podporze lub w siadzie z nogą ugiętą w kolanie. Izolują i wzmacniają mięśnie pośladkowe. Regularnie stosowane, dadzą efekt jędrnego, wyrzeźbionego kształtu pośladków.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie pośladkowe

Po intensywnym treningu pośladków koniecznie trzeba pamiętać o rozciąganiu tych mięśni. Pomoże to zredukować ból i zakwasy oraz poprawić elastyczność. Oto najlepsze ćwiczenia rozciągające mięśnie pośladkowe:

Leżenie na plecach z nogą przerzuconą przez drugą - delikatne dociskanie kolana do klatki piersiowej. Przyciąganie prostej nogi do klatki w leżeniu na boku. Siad prosty ze stopami złączonymi - pochylenie tułowia do przodu. Leżenie na plecach z unoszeniem bioder i kolan w górę.

Warto też po treningu pośladków wykonać rozciąganie w pozycji "żabki" - dociskanie kolan w dół. Dobrze sprawdza się też klęk podparty z odchyleniem tułowia do tyłu. Rozciąganie mięśni pośladkowych pozwoli zredukować ból i zakwasy.

Rozciąganie powinno być delikatne, bez odczuwania bólu. Każdą pozycję należy utrzymywać ok. 30 sekund. Regularne rozciąganie zwiększy elastyczność mięśni i pozwoli uniknąć kontuzji.

Podsumowanie

Regularny trening mięśni pośladkowych jest kluczowy dla uzyskania szczupłej, zgrabnej sylwetki. Ćwiczenia pośladków, wykonywane 2-3 razy w tygodniu, pozwalają wyrzeźbić i ujędrnić tę partię ciała. Warto stosować zarówno ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała, jak i ze sprzętem - sztangą, ciężarkami czy gumą. Najlepsze efekty dają przysiady, wyciskanie bioder, hip thrusts i unoszenie nóg do góry leżąc na brzuchu. Ćwiczenia pośladków poprawiają nie tylko wygląd, ale też stabilizację miednicy i zdrowie kręgosłupa.

Trening mięśni skośnych brzucha również jest istotny dla zgrabnej sylwetki. Zaangażowanie tych mięśni poprawia stabilizację tułowia, chroni kręgosłup przed urazami i bólami. Do najskuteczniejszych ćwiczeń na mięśnie skośne brzucha należą skrętoskłony z obciążeniem, unoszenie wyprostowanych nóg leżąc na boku czy też pajacyki z rotacją tułowia. Regularny trening tych mięśni poprawi równowagę i postawę ciała.

Podsumowując, zarówno ćwiczenia mięśni pośladkowych, jak i skośnych brzucha, są kluczowe dla atrakcyjnej, zdrowej sylwetki. Warto poświęcić im czas 2-3 razy w tygodniu, stopniowo zwiększając obciążenia. Przyniesie to wymierne korzyści zarówno dla wyglądu, jak i zdrowia.

Regularny trening z wykorzystaniem przedstawionych ćwiczeń pomoże wyrzeźbić pośladki i wzmocnić mięśnie brzucha. To klucz do szczupłej, zgrabnej sylwetki i lepszej kondycji całego ciała.

5 Podobnych Artykułów

 1. Dieta fit - Dobre wybory żywności w diecie fit
 2. Czekolada różowa - najlepsza jakość i smak
 3. Cwiczenia na bol karku i rwa kulszowa - skuteczne ćwiczenia
 4. Jak założyć buciki na kijki Nordic Walking - kijki do nordic walking dla początkujących
 5. Gatunek sera żółtego krzyżówka - najlepsze łyżwy do gry na lodzie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Robert Kawiecki
Robert Kawiecki

Nazywam się Robert i jestem entuzjastą kolei. Nowości taborowe, zmiany w infrastrukturze, osiągi lokomotyw - to wszystko mnie fascynuje. Chętnie testuję i recenzuję nowinki techniczne z dziedziny kolejnictwa. Uważam, że rozwój transportu szynowego to pasjonująca przygoda. Chcę dzielić się tą pasją i pokazywać osiągnięcia współczesnych kolei

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły