Fit to styl życia, który koncentruje się na zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. W diecie fit najważniejsze jest wybieranie produktów o wysokiej wartości odżywczej, które dostarczą organizmowi wszystkich potrzebnych składników. W artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie konkretnie produkty warto wybierać, by nasza dieta była smaczna i zdrowa.
Kluczowe wnioski:- Dieta fit to styl życia oparty na zdrowym jedzeniu i aktywności fizycznej.
- Należy wybierać produkty bogate w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone.
- W diecie fit ważna jest różnorodność i umiar.
- Należy ograniczyć spożycie cukru i produktów wysoko przetworzonych.
- Regularne ćwiczenia są nieodłączną częścią zdrowego stylu życia.
Żywność w diecie fit
Dieta fit opiera się przede wszystkim na spożywaniu pełnowartościowych, bogatych w składniki odżywcze produktów, dzięki którym nasz organizm będzie dobrze odżywiony. Oto kilka podstawowych zasad żywieniowych w diecie fit:
- Spożywaj dużo owoców i warzyw, które są źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika.
- Wybieraj pełne ziarna zbóż, np. brązowy ryż, gryczaną kaszę, makaron pełnoziarnisty.
Węglowodany powinny pochodzić głównie ze złożonych węglowodanów, czyli takich, które uwalniają glukozę powoli i stopniowo do krwiobiegu. Szybki wzrost poziomu cukru we krwi nie jest wskazany zarówno dla naszego samopoczucia, jak i linii.
Jakie produkty jeść, by być fit?
Podstawą zdrowej diety fit jest spożywanie żywności jak najmniej przetworzonej, która zachowała swoje właściwości odżywcze. Warto sięgać po surowe lub gotowane na parze warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, ryby, chude mięso, jaja, roślinne źródła białka.
W diecie fit powinniśmy jeść około 5-6 porcji warzyw i 2-3 porcje owoców dziennie. Obie grupy produktów dostarczają organizmowi witaminy, minerały, biotynę i błonnik. Warzywa mało kaloryczne jak np. brokuły, pietruszkę, paprykę świetnie sprawdzą się w diecie fit.
Zdrowe tłuszcze w diecie fit
Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem naszej diety, który bierze udział w przyswajaniu wielu witamin (m.in. A, D i E). Nie powinniśmy więc całkowicie eliminować tłuszczów z diety, ale wybierać przede wszystkim te dobrej jakości, czyli nienasycone tłuszcze roślinne z oliwy z oliwek, olejów: rzepakowego, lnianego, z orzechów.
Ogólną zasadą jest również ograniczanie tłuszczów zwierzęcych (np. smalcu, boczku, podrobów) i przemysłowych olejów oraz produktów wysokoprzetworzonych, które zawierają spore ilości szkodliwych tłuszczów trans.
W diecie fit warto jeść tłuste ryby np. łosoś, makrelę, śledzia, które są źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych Omega-3.
Białko roślinne a dieta fit
Dieta fit nie musi się wiązać z całkowitą rezygnacją z mięsa. Jednak warto ograniczać spożycie przetworzonego czerwonego mięsa i wędlin. Eksperci zalecają jedzenie mięsa (najlepiej chudego drobiu lub ryb) w 2-3 posiłkach tygodniowo. Resztę zapotrzebowania na białko pokryjemy z jaj, nabiału oraz źródeł roślinnych.
Źródło białka | Ilość białka w 100g |
Soczewica | 9g |
Tofu | 8g |
Jak widać z powyższej tabeli, roślinne źródła białka wcale nie ustępują pod względem ilości białka produktom odzwierzęcym. Soczewica, ciecierzyca, fasola, tofu czy seitan to tylko niektóre z wysokobiałkowych produktów roślinnych godnych polecenia w diecie fit.
Wybierz węglowodany złożone
W diecie fit powinniśmy ograniczyć spożycie cukrów prostych na rzecz węglowodanów złożonych: produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców. Ich powolne uwalnianie do krwi zapobiega gwałtownym skokom poziomu cukru i zapewnia długotrwałe uczucie sytości.
Doskonałe źródła węglowodanów złożonych w diecie fit to np.: ryż brązowy, bulgur, kasza gryczana, jęczmienna, makaron razowy, pełnoziarniste pieczywo.
Unikaj cukru w diecie fit
Cukier dodawany jest w dużych ilościach do wielu przetworzonych produktów spożywczych z półek sklepowych - słodkich przekąsek, słodyczy, gotowych dań, napojów, zup, jogurtów itp. Ich regularne spożywanie może prowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej i otyłości, na co nie możemy sobie pozwolić prowadząc zdrową dietę fit.
Zamiast słodzić herbatę, jogurty czy płatki śniadaniowe cukrem warto sięgać po mniej kaloryczne zamienniki np. erytrol, stewię, ksylitol (w umiarkowanych ilościach). Dobrym i zdrowszym od białego cukru słodzikiem jest również miód - można dodać łyżeczkę miodu do jogurtu czy owsianki.
Podsumowanie
Dieta fit koncentruje się na spożywaniu żywności wysokiej jakości, która dostarczy organizmowi niezbędnych witamin, składników mineralnych i innych cennych związków. Podstawą są warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso i ryby, jaja oraz roślinne źródła białka. Należy ograniczać spożycie cukru i wysokoprzetworzonych produktów.
Aby dieta była zbilansowana, trzeba zwracać uwagę na odpowiednią podaż białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Składniki te powinny być dostarczane w produktach jak najmniej przetworzonych, zachowujących naturalne właściwości. Mięso i nabiał można z powodzeniem zastępować roślinnymi odpowiednikami.
Regularne spożywanie owoców i warzyw gwarantuje dostarczenie witamin, minerałów i błonnika niezbędnych w zdrowej diecie fit. Warto sięgać zwłaszcza po te sezonowe, lokalne - są najświeższe i mają najwięcej wartości odżywczych. Umiarkowane ilości orzechów, nasion i tłustych ryb dostarczą organizmowi cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Kluczowe w diecie fit jest także ograniczanie żywności wysokoprzetworzonej, zawierającej duże ilości cukru, soli i niezdrowych tłuszczów. Zamiast nich lepiej wybierać produkty nieprzetworzone lub minimalnie - takie wybory żywieniowe pozwolą osiągnąć szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję.