Dieta po resekcji żołądka - dieta norweska, wegetariańska jadłospis

Dieta po resekcji żołądka - dieta norweska, wegetariańska jadłospis
Autor Maciej Wajek
Maciej Wajek06.01.2024 | 6 min.

Dieta po resekcji żołądka jest kluczowym elementem powrotu do zdrowia po operacji usunięcia części żołądka. Prawidłowe odżywianie pomoże zminimalizować ryzyko powikłań, przyspieszyć gojenie rany i regenerację organizmu. Właściwie zbilansowana dieta dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych i uwzględni ograniczenia trawienne pacjenta. Istotne jest stopniowe wprowadzanie posiłków od diety płynnej do papkowatej, a następnie stałej. Dieta powinna być dostosowana do możliwości trawiennych pacjenta i uwzględniać zalecenia lekarza prowadzącego.

Kluczowe wnioski:
 • Dieta po resekcji żołądka musi być wprowadzana stopniowo od płynnej do stałej.
 • Należy unikać potraw ciężkostrawnych i wysokotłuszczowych przez min. 3 miesiące po operacji.
 • Zaleca się 5-6 mniejszych posiłków dziennie zamiast 2-3 dużych.
 • Dietę należy uzupełnić preparatami enzymatycznymi i witaminowymi.
 • Przy planowaniu diety trzeba uwzględnić zalecenia lekarskie dotyczące ograniczeń.

Zalecenia żywieniowe po resekcji żołądka

Resekcja żołądka, czyli usunięcie części tego narządu, wiąże się z koniecznością wprowadzenia odpowiedniej diety. Prawidłowe odżywianie po zabiegu operacyjnym jest kluczowe, aby zminimalizować ryzyko powikłań, przyspieszyć gojenie rany i regenerację organizmu. Właściwie zbilansowana dieta po resekcji żołądka powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych i uwzględniać nowe ograniczenia trawienne pacjenta.

Po operacji usunięcia części żołądka zmniejsza się objętość spożywanych posiłków, które są gorzej trawione. Dlatego zaleca się 5-6 mniejszych posiłków dziennie zamiast 2-3 dużych. Bardzo istotne jest stopniowe zwiększanie ilości przyjmowanego pożywienia od diety płynnej, przez papkowatą, aż do diety stałej.

Wprowadzenie diety płynnej

Bezpośrednio po zabiegu operacyjnym, przez 2-3 dni, stosuje się wyłącznie dietę płynną. Polega ona na podawaniu niegazowanej wody, niekwaśnych soków, przecedzonych bulionów warzywnych oraz kisieli. Płyny powinny być podawane w małych porcjach, ale często - co 2-3 godziny.

Następnie przez kolejne 2-3 dni wprowadza się dietę papkowatą. Składa się na nią zupy krem, musów i papki z mięsa, ryb, jajek, tzw. kleiki. Posiłki muszą być bardzo dokładnie rozdrobnione i przecierane. Można stopniowo włączać produkty mleczne oraz owoce i warzywa w postaci przecierów.

Jadłospis dla diety rozkładającej po usunięciu części żołądka

Kolejnym etapem jest dieta rozkładająca, która uwzględnia ograniczoną możliwość trawienia po resekcji żołądka. Polega na stopniowym wprowadzaniu produktów łatwo strawnych i zakazanych przed zabiegiem. Posiłki powinny być dobrze rozdrobnione, o papkowatej konsystencji.

W diecie tej można już włączyć chude mięsa (drób, cielęcinę, chudą wołowinę), jaja, sery podpuszczkowe, ugotowane warzywa i owoce bez skórki, ryż, kaszę mannę, makaron. Zalecane jest unikanie potraw smażonych, wzdymających, pieczywa pszennego. Posiłki powinny być małe, 5-6 razy dziennie.

Warto uzupełnić dietę preparatami enzymatycznymi i witaminowymi, np. kwasem foliowym, witaminami z grupy B i D, wapnem. Są one niezbędne przy ograniczonej możliwości przyswajania składników odżywczych.

Stopniowe zwiększanie objętości posiłków po resekcji

Kolejne 2-3 miesiące po operacji to okres stopniowego zwiększania objętości spożywanych posiłków i rozszerzania diety. Można już wprowadzić chude wędliny, chleb, owoce i warzywa ze skórką, dania z sosem. Należy jednak nadal unikać potraw wzdymających, ostrych, smażonych i słodyczy.

Po upływie tego czasu, dietę można wzbogacić o kasze gruboziarniste, pieczywo razowe, chude mięsa, jajka, chude ryby, fermentowane produkty mleczne. Cały czas zalecane jest spożywanie 5-6 niewielkich posiłków dziennie.

Objawy nietolerancji pokarmowej

W przypadku wystąpienia takich objawów jak wzdęcia, biegunka, nudności po zjedzeniu danego produktu, należy go wyeliminować z diety. Może to świadczyć o nietolerancji pokarmowej i trudnościach w trawieniu.

Włączanie produktów zakazanych przed zabiegiem operacyjnym

Dieta po resekcji żołądka - dieta norweska, wegetariańska jadłospis

Przed planowaną resekcją żołądka stosuje się zazwyczaj dietę eliminacyjną. Wyklucza się wtedy z jadłospisu produkty wzdymające, pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, mleczne, owoce i warzywa ze skórką.

Po zabiegu operacyjnym, wraz z gojeniem się przewodu pokarmowego, można stopniowo włączać niektóre z tych produktów i obserwować reakcję organizmu. Należy jednak zachować ostrożność i robić to pod kontrolą lekarza.

Unikanie potraw ciężkostrawnych w diecie po operacji

Przez okres co najmniej 3 miesięcy po resekcji żołądka z diety należy całkowicie wykluczyć:

 • Tłuste mięsa i wędliny
 • Potrawy smażone
 • Fast foody
 • Alkohol
 • Kawę
 • Ostre przyprawy
 • Czekoladę i słodycze

Produkty te są ciężkostrawne i mogą wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, biegunkę. Po tym czasie można je stopniowo wprowadzać pod warunkiem dobrej tolerancji.

Podsumowując, dieta po resekcji żołądka wymaga cierpliwości i konsekwencji. Tylko dzięki stopniowemu wprowadzaniu posiłków, obserwacji objawów i eliminacji nietolerowanych produktów, można osiągnąć poprawę samopoczucia i powrót do zdrowia.

Podsumowanie

Resekcja żołądka jest poważnym zabiegiem operacyjnym, po którym konieczne jest wdrożenie odpowiedniej diety. Przejście na dietę po resekcji żołądka jest procesem stopniowym - od diety płynnej poprzez papkowatą do zwyczajnej, lecz z ograniczeniem produktów ciężkostrawnych. Warto skorzystać z gotowych propozycji jadłospisów, np. diety norweskiej, dzięki której wiele osób schudło po takim zabiegu. Również dieta wegetariańska z gotowym tygodniowym jadłospisem może być dobrym rozwiązaniem. Kluczowe jest dostosowanie diety do możliwości trawiennych, stopniowe zwiększanie porcji i systematyczna kontrola efektów.

Po zabiegu usunięcia części żołądka zmniejsza się możliwość przyjmowania i trawienia pokarmów. Dlatego dieta powinna być rozłożona na 5-6 mniejszych posiłków dziennie i składać się z łatwostrawnych produktów. Ważne jest wykluczenie potraw wzdymających, ostrych, smażonych, pieczywa, mięsa i alkoholu. Stopniowo można wprowadzać więcej produktów, obserwując ewentualne dolegliwości.

Odpowiednia dieta po resekcji żołądka ma kluczowe znaczenie w regeneracji organizmu i powrocie do pełni sił. Wymaga jednak cierpliwości, konsekwencji i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza. Tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie sukcesu i uniknięcie groźnych powikłań zdrowotnych związanych z nietolerancją pokarmową.

Modyfikacja nawyków żywieniowych po operacji usunięcia części żołądka jest trudna, ale możliwa. Stosując odpowiednią dietę i wprowadzając zmiany stopniowo, organizm jest w stanie się zregenerować i wrócić do równowagi. To proces wymagający cierpliwości i samodyscypliny, ale dający szansę na powrót do zdrowia.

Najczęstsze pytania

Dieta płynna po zabiegu powinna być stosowana przez 2-3 dni. W tym czasie podaje się wyłącznie wodę niegazowaną, przecedzone buliony, soki bez miąższu, kisiele.

Przejście na posiłki stałe po resekcji żołądka powinno nastąpić po około 2 tygodniach od operacji. Wcześniej wprowadza się dietę papkowatą, a następnie stopniowo posiłki stałe.

Przez min. 3 miesiące po operacji nie zaleca się spożywania potraw tłustych, smażonych, ostrych przypraw, alkoholu, kawy, słodyczy, pieczywa, mięsa i wzdymających warzyw.

Do typowych objawów świadczących o problemach trawiennych należą wzdęcia, biegunka, nudności występujące po zjedzeniu danego produktu. Świadczy to o konieczności wyeliminowania go z diety.

Odpowiednia dieta po resekcji powinna być kontynuowana minimum przez 3 miesiące. Po tym czasie można ją stopniowo rozszerzać, jeśli nie ma objawów nietolerancji pokarmowej.

5 Podobnych Artykułów

 1. Dieta fit - Dobre wybory żywności w diecie fit
 2. Czekolada różowa - najlepsza jakość i smak
 3. Cwiczenia na bol karku i rwa kulszowa - skuteczne ćwiczenia
 4. Najlepszy miód do herbaty - wybierz idealny smak
 5. Gdzie jest pas a gdzie talia - porównanie i wskazówki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maciej Wajek
Maciej Wajek

Jestem Maciej, modelarz kolejowy. Od dziecka fascynują mnie pociągi i wszystko, co z nimi związane. Z pasją odtwarzam w miniaturze historyczny tabor kolejowy i infrastrukturę. Interesuję się rozwojem technicznym kolei na przestrzeni epok. Chciałbym zarażać innych tą pasją i popularyzować wiedzę o dziejach kolei.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły