Ile kalorii ma butelka wina - Kaloryczność czerwonego wina

Ile kalorii ma butelka wina - Kaloryczność czerwonego wina
Autor Maciej Wajek
Maciej Wajek06.01.2024 | 7 min.

Ile kalorii ma butelka wina - to pytanie zadaje sobie wielu miłośników tego trunku. Wino, zwłaszcza czerwone, ma opinię napoju o właściwościach prozdrowotnych, jednak zawiera też sporo kalorii. W tym artykule przyjrzymy się, ile dokładnie kalorii kryje w sobie butelka wytrawnego, półwytrawnego oraz słodkiego wina. Porównamy też kaloryczność wina białego i czerwonego. Dowiesz się, jak obliczyć zawartość kalorii w winie i jaki mają one wpływ na dietę odchudzającą.

Kluczowe wnioski:
 • Kaloryczność wina zależy od jego rodzaju i słodyczy.
 • Najmniej kalorii ma wytrawne wino białe, najwięcej słodkie wino czerwone.
 • Średnio butelka (750 ml) wina ma od 500 do 1000 kcal.
 • Alkohol zawarty w winie dostarcza tzw. pustych kalorii.
 • Miłośnicy wina powinni ograniczać jego spożycie, by nie przybrać na wadze.

Ile kalorii w butelce wytrawnego wina

Wytrawne wino zawiera najmniej cukru i kalorii spośród wszystkich rodzajów wina. Przeciętnie w butelce (750 ml) wytrawnego wina białego znajduje się około 400-500 kcal. Natomiast wytrawne wino czerwone ma nieco więcej kalorii - średnio 500-600 kcal w butelce.

Dokładna liczba kalorii w wytrawnym winie zależy od kilku czynników:

 • rodzaju winogron użytych do produkcji (białe czy czerwone)
 • zawartości alkoholu
 • marki i rocznika wina

Niemniej jednak, przeciętna zawartość kalorii w wytrawnym winie mieści się w podanych wyżej widełkach.

Wino wytrawne a dieta

Wytrawne wino może być dobrym wyborem dla osób dbających o linię i sylwetkę. Zawarte w nim kalorie pochodzą głównie z alkoholu, więc ich „wartość odżywcza” dla organizmu jest niewielka.

Niemniej jednak, należy zachować umiar w spożyciu i nie przekraczać zalecanej porcji wina dziennie, czyli około 150 ml dla kobiet i 200 ml dla mężczyzn. Inaczej ryzykujemy przybranie zbędnych kilogramów.

Ile kalorii w butelce półwytrawnego wina

Półwytrawne wino zawiera nieco więcej cukru i tym samym więcej kalorii niż wino wytrawne. W butelce (750 ml) półwytrawnego wina białego jest około 500-600 kcal. Natomiast półwytrawne wino czerwone dostarcza średnio 600-700 kcal z jednej butelki.

Rodzaj wina Kalorie w butelce
Półwytrawne wino białe 500-600 kcal
Półwytrawne wino czerwone 600-700 kcal

Dokładna zawartość kalorii w półwytrawnym winie zależy od konkretnej marki i rocznika. Na ogół jednak wartości kaloryczne mieszczą się w podanych przedziałach.

Półwytrawne wino a zrzucenie wagi

Osobom odchudzającym się dobrze jest ograniczyć spożycie półwytrawnych win, ponieważ mają one więcej „pustych kalorii” niż wino wytrawne. Lepiej wybierać wytrawne odmiany białych win, które najmniej utrudnią zgubienie zbędnych kilogramów.

Ile kalorii w butelce słodkiego wina

Słodkie wina zawierają najwięcej cukrów prostych, czyli sacharozy. Tym samym mają też najwyższą wartość kaloryczną spośród wszystkich win.

W butelce (750 ml) słodkiego wina białego jest średnio około 600-800 kcal. Natomiast słodkie czerwone wino dostarcza aż 800-1000 kcal z jednej standardowej butelki.

Słodkie wino a przybranie na wadze

Spożywanie słodkich win zdecydowanie nie sprzyja odchudzaniu, a przeciwnie - prowadzi do przybierania na wadze. Zawierają one sporo cukrów, które są „pustymi kaloriami", dodatkowo utrudniając zrzucenie zbędnych kilogramów.

Osoby stosujące dietę odchudzającą lub dbające o szczupłą sylwetkę powinny całkowicie zrezygnować ze słodkich win. O wiele lepszym wyborem będzie sięgnięcie po wytrawne wino białe, które wniesie do diety znacznie mniej kalorii.

Jak obliczyć kalorie w winie

Ile kalorii ma butelka wina - Kaloryczność czerwonego wina

Jeśli chcemy dokładnie obliczyć, ile kalorii znajduje się w konkretnej butelce wina, warto posłużyć się następującym wzorem:

Liczba kalorii w winie = liczba gramów cukru x 4 + liczba gramów alkoholu x 7

Dane dotyczące zawartości cukrów oraz alkoholu znajdziemy na etykiecie danego wina. Wystarczy więc tylko przeliczyć te wartości z wykorzystaniem powyższego wzoru, by poznać liczbę zawartych w winie kalorii.

Przykład obliczenia kalorii dla wytrawnego wina czerwonego

Przyjmijmy, że wytrawne czerwone wino X z rocznika 2018 ma następujące parametry:

 • zawartość cukrów: 2 g w 100 ml
 • zawartość alkoholu: 13%
 • objętość butelki: 750 ml

Obliczmy, ile kalorii kryje się w tej butelce wina:

1. Całkowita zawartość cukrów: 2 g/100 ml x 750 ml = 15 g

2. Całkowita zawartość alkoholu: 13% x 750 ml = 97,5 g (czyli 97,5 ml)

3. Kalorie z cukrów: 15 g x 4 kcal/g = 60 kcal

4. Kalorie z alkoholu: 97,5 g x 7 kcal/g = 682 kcal

W rezultacie w butelce wytrawnego czerwonego wina jest łącznie 60 + 682 = 742 kcal.

Wpływ wina na dietę odchudzającą

Wino może w pewnym stopniu utrudniać odchudzanie, ponieważ alkohol jaki zawiera, dostarcza tzw. „pustych kalorii". Oznacza to, że alkohol nie ma wartości odżywczych dla organizmu (białek, węglowodanów, witamin itp.), a jednocześnie jest bogaty w energię – zawarte w nim kalorie są pochodzenia czysto chemicznego.

Co więcej, spożyty alkohol jest przez wątrobę traktowany w sposób priorytetowy. Dopiero gdy wątroba spali cały alkohol we krwi, zaczyna metabolizować inne składniki odżywcze. To powoduje, że alkohol zaburza procesy metaboliczne w organizmie. Z tego powodu trudniej jest pozbyć się tkanki tłuszczowej podczas diety z uwzględnieniem wina.

Alkohol obecny w winie utrudnia odchudzanie, gdyż zaburza metabolizm i dostarcza same "puste kalorie" bez żadnej wartości odżywczej. Dlatego warto pić wino z umiarem.

Niemniej jednak, miłośnicy wina nie muszą całkowicie rezygnować z ulubionego trunku w trakcie diety. Kluczem jest umiar i rozsądne spożycie.

Jak pić wino na diecie odchudzającej?

Oto kilka zasad, jak wkomponować wino w dietę odchudzającą:

 • ogranicz całkowite spożycie alkoholu
 • wybieraj przede wszystkim wytrawne białe wina, które mają najmniej kalorii
 • unikaj słodkich win ze względu na wysoką zawartość cukrów
 • pij wino jedynie od czasu do czasu, traktując jako przyjemność, a nie codzienny napój
 • spożywaj wino zawsze podczas posiłku, a nie na czczo

Stosując te zalecenia, można sporadycznie delektować się ulubionym winem nie rezygnując całkowicie z sylwetki marzeń.

Czerwone wino a utrata wagi

Czerwone wino słynie z wielu cennych dla zdrowia substancji, takich jak polifenole czy resweratrol. Niektóre badania sugerują, że składniki te mogą wspomagać odchudzanie, regulując gospodarkę lipidową i ograniczając odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Jednak inne analizy nie potwierdzają tych zależności jednoznacznie lub wręcz dowodzą, że umiarkowane picie wina (nawet czerwonego) raczej nie pomaga schudnąć. Powodem są wspomniane wcześniej „puste kalorie" obecne w alkoholu, który stanowi od 10 do nawet 15% zawartości wina.

Biorąc pod uwagę dostępne dowody naukowe, wydaje się, że czerwone wino raczej nie powinno być traktowane jako środek wspomagający odchudzanie. Niemniej przy okazjonalnym, umiarkowanym spożyciu może być elementem zdrowej, zbilansowanej diety.

Podsumowanie

Wielu miłośników wina zadaje sobie pytanie: ile kalorii ma butelka wina? Jak się okazuje, kaloryczność wina jest zróżnicowana i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim na zawartość kalorii wpływa rodzaj wina (białe vs czerwone), a także jego słodycz.

Najmniej kaloryczne są wytrawne białe wina - średnio 400-500 kcal w butelce 750 ml. Nieco więcej kalorii zawiera wytrawne wino czerwone, bo ok. 500-600 kcal. Im wino słodsze, tym wyższa kaloryczność. Rekordzistą jest tutaj słodkie czerwone wino z 800-1000 kcal w standardowej butelce.

Wino zawiera głównie tzw. puste kalorie z alkoholu, które nie mają wartości odżywczej dla organizmu. Dlatego spożywanie go, nawet w umiarkowanych ilościach, może utrudniać odchudzanie. Niemniej sporadycznie, przy specjalnych okazjach, można sobie pozwolić na lampkę ulubionego trunku.

Podsumowując, ile kalorii ma butelka wina lub konkretnie czerwonego wina, zależy od wielu cech danego produktu. Standardowo jednak zawiera od 500 do 1000 kalorii. Przy zbilansowanej diecie można czasami skosztować tego trunku w rozsądnych ilościach.

Najczęstsze pytania

Kaloryczność wina jest zróżnicowana w zależności od rodzaju. Przeciętnie butelka 750 ml zawiera od 500 do 1000 kcal. Najmniej kalorii mają wytrawne białe wina (400-500 kcal), a najwięcej słodkie czerwone (800-1000 kcal).

Spośród wszystkich odmian win, zdecydowanie najmniej kalorii zawierają wytrawne białe wina. W butelce 750 ml jest ich zwykle 400-500. Minimalnie więcej kalorii mają wytrawne wina czerwone (500-600 kcal).

W pewnym stopniu tak, ponieważ alkohol obecny w winie dostarcza tzw. „pustych kalorii" bez wartości odżywczych. Zaburza też metabolizm tłuszczów. Dlatego wino należy pić z umiarem, najlepiej od czasu do czasu i w niewielkich ilościach.

Dla kobiet zaleca się maksymalnie 150 ml wina dziennie, dla mężczyzn limit wynosi 200 ml. Przy takiej ilości, sporadycznie wypite wino nie powinno znacząco utrudniać odchudzania. Należy też uwzględnić wino w dobowym bilansie kalorycznym.

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że umiarkowane picie czerwonego wina ułatwia odchudzanie. Zawarty w nim alkohol raczej nie wpływa korzystnie na metabolizm i spalanie tłuszczu. Niemniej antioxidanty z czerwonego wina mogą wspomagać zdrowie.

5 Podobnych Artykułów

 1. Dieta fit - Dobre wybory żywności w diecie fit
 2. Czekolada różowa - najlepsza jakość i smak
 3. Cwiczenia na bol karku i rwa kulszowa - skuteczne ćwiczenia
 4. Najlepszy miód do herbaty - wybierz idealny smak
 5. Gatunek sera żółtego krzyżówka - najlepsze łyżwy do gry na lodzie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maciej Wajek
Maciej Wajek

Jestem Maciej, modelarz kolejowy. Od dziecka fascynują mnie pociągi i wszystko, co z nimi związane. Z pasją odtwarzam w miniaturze historyczny tabor kolejowy i infrastrukturę. Interesuję się rozwojem technicznym kolei na przestrzeni epok. Chciałbym zarażać innych tą pasją i popularyzować wiedzę o dziejach kolei.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły