Ile kroków ma kilometr - Sprawdź ile kilometr ma kroków

Ile kroków ma kilometr - Sprawdź ile kilometr ma kroków
Autor Robert Kawiecki
Robert Kawiecki06.01.2024 | 8 min.

Ile kroków ma kilometr to pytanie, które zadaje sobie wielu spacerowiczów i biegaczy. Dokładna liczba kroków potrzebna do pokonania dystansu jednego kilometra zależy od wielu czynników, takich jak długość kroku, tempo marszu czy biegu oraz indywidualne cechy osoby. Niemniej jednak istnieją pewne uśrednione wartości, które pozwalają oszacować przybliżoną liczbę kroków na kilometrze.

Kluczowe wnioski:
 • Przeciętny człowiek robi ok. 2000 kroków na 1 km marszu.
 • Biegacze wykonują zwykle 1300-1500 kroków na dystansie 1 km.
 • Im wyższe tempo marszu lub biegu, tym mniej kroków potrzeba na 1 km.
 • Długość kroku zależy m.in. od wzrostu - im wyższa osoba, tym dłuższy krok.
 • Precyzyjne określenie liczby kroków wymaga przeprowadzenia testu.

Ile kroków zawiera kilometr?

To, ile dokładnie kroków mieści się na dystansie jednego kilometra, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma długość kroku, czyli odległość pomiędzy piętami podczas stawiania kolejnych kroków. Im dłuższy krok, tym mniejsza liczba kroków potrzebna jest do pokonania kilometra.

Kolejny istotny czynnik to tempo marszu lub biegu. Im wyższe tempo, tym zazwyczaj krótsze, szybsze kroki i ich większa liczba na danym dystansie. Przy żwawszym marszu kroki skracają się i ich liczba rośnie.

Również indywidualne cechy osoby, takie jak wzrost, długość kończyn dolnych, kondycja fizyczna, wpływają na to jak długie kroki stawia i ilu potrzebuje na kilometrze.

Typowa liczba kroków na kilometrze

Mimo, że dokładna liczba kroków na kilometrze zależy od wielu zmiennych, można podać pewne uśrednione wartości, które pozwolą oszacować orientacyjną liczbę kroków potrzebną do pokonania tego dystansu.

Przeciętny człowiek o wzroście 170-180 cm robi około 2000 kroków na 1 km marszu. Oznacza to, że jego średnia długość kroku to ok. 50 cm. Im wyższa osoba, tym zazwyczaj krok dłuższy i liczba kroków na km mniejsza.

Biegacze, poruszając się z większą prędkością, robią krótsze i szybsze kroki. Typowo pokonują oni dystans 1 km, wykonując 1300-1500 kroków. U osób szczególnie wytrenowanych liczba kroków przy intensywnym biegu może spadać nawet poniżej 1200 na km.

Jaka długość kroku odpowiada przebyciu kilometra?

Aby obliczyć jak długi krok pozwoli przejść kilometr w określonej liczbie kroków, należy podzielić długość dystansu, czyli 1000 metrów, przez zakładaną liczbę kroków.

Na przykład, jeśli założymy że kilometr chcemy pokonać w 2000 kroków, to dzieląc 1000 m przez 2000 otrzymamy, że 1 krok powinien wynosić 0,5 m, czyli 50 cm.

Analogicznie, przy założeniu 1500 kroków na km, po podzieleniu 1000 m przez 1500, długość pojedynczego kroku powinna wynieść ok. 0,67 m, czyli 67 cm.

Znając zakładaną liczbę kroków na kilometrze i wykonując taki prosty dział, można łatwo obliczyć jak długie kroki należy stawiać, aby osiągnąć zamierzony dystans w określonej liczbie kroków.

Ile kroków przeciętny człowiek zrobi na dystansie jednego kilometra?

Jak już wspomniano, przeciętna osoba dorosła o wzroście około 170-180 cm zrobi ok. 2000 kroków, aby przejść dystans 1 kilometra. Jest to orientacyjna wartość, która może się jednak zmieniać w zależności od różnych czynników.

Wyższe osoby mają zazwyczaj dłuższy krok i pokonują kilometr w mniejszej liczbie kroków. Przy wzroście powyżej 190 cm może to być ok. 1700-1800 kroków na 1 km marszu.

Z kolei osoby niższe muszą wykonać więcej kroków, bo ich naturalna długość jest mniejsza. Przy wzroście poniżej 160 cm liczba kroków na km może wzrastać do ok. 2200-2300.

Również tempo marszu ma znaczenie. Im wolniejsze tempo, tym dłuższe kroki i mniej ich potrzeba na kilometrze. Przy szybszym, intensywniejszym marszu kroki się skracają i rośnie ich liczba na 1 km.

Jak obliczyć liczbę kroków potrzebnych do przejścia kilometra?

Ile kroków ma kilometr - Sprawdź ile kilometr ma kroków

Aby dokładnie obliczyć ile kroków potrzebujesz, aby przejść dystans 1 kilometra, musisz najpierw zmierzyć średnią długość swojego kroku.

Możesz to zrobić na kilku sposobów:

 • Odmierz na ziemi odcinek 10 metrów i policz ile kroków robisz aby go pokonać. Następnie podziel 10 przez liczbę kroków, aby uzyskać średnią długość Twojego kroku w metrach.
 • Poproś drugą osobę aby zmierzyła odległość pomiędzy piętami podczas kilku Twoich kroków, a następnie oblicz średnią.
 • Skorzystaj ze specjalnej aplikacji lub opaski sportowej, która zmierzy długość Twojego kroku.

Gdy znasz już średnią długość swojego kroku w metrach, wystarczy podzielić długość trasy, czyli 1000 metrów przez długość Twojego kroku. W ten sposób otrzymasz liczbę kroków potrzebną do przejścia dokładnie 1 kilometra.

Jak długi musi być krok, aby pokonać kilometr w określonej liczbie kroków?

Aby obliczyć jak długi krok pozwoli Ci przejść kilometr w założonej liczbie kroków, musisz po prostu podzielić długość trasy, czyli 1000 metrów, przez zakładaną liczbę kroków.

Na przykład, jeśli chcesz przejść kilometr w 1500 kroków, dzielisz 1000 metrów przez 1500. Wynik to 0,67 metra, a więc Twój krok powinien wynosić około 67 centymetrów.

Gdy zakładasz pokonanie dystansu 1 km w 2000 kroków, po podzieleniu 1000 m przez 2000, otrzymujemy, że krok powinien mieć długość 0,5 m, czyli 50 cm.

Stosując podobny prosty dział, możesz obliczyć optymalną długość kroku dla dowolnej zakładanej liczby kroków na 1 km marszu lub biegu.

Jaką średnią długość kroku przyjąć do obliczenia liczby kroków na kilometrze?

Ponieważ długość kroku bywa różna u różnych osób, przy obliczaniu orientacyjnej liczby kroków potrzebnej do pokonania 1 km przyjmuje się pewne uśrednione wartości.

Dla przeciętnego dorosłego o wzroście ok. 170-180 cm standardowo przyjmuje się średnią długość kroku ok. 50 cm, czyli 0,5 metra.

Dla wyższych osób dorosłych (powyżej 190 cm) można założyć nieco dłuższy średni krok w granicach 0,55-0,6 m, czyli 55-60 cm.

Z kolei dla osób niskich (poniżej 160 cm) przyjmuje się trochę krótszą średnią długość kroku w zakresie 0,45-0,5 m, czyli 45-50 cm.

Stosując takie uśrednione wartości, można w przybliżeniu obliczyć liczbę kroków dla większości osób. Jednak dla precyzyjnego określenia liczby kroków na 1 km zawsze zaleca się przeprowadzenie indywidualnego testu długości kroku.

Podsumowanie

Ile dokładnie kroków potrzeba, aby przejść dystans 1 kilometra, to pytanie, które nurtuje wielu piechurów oraz biegaczy. Liczba kroków na kilometrze zależy przede wszystkim od długości kroku danej osoby, która uwarunkowana jest m.in. wzrostem. Przeciętny dorosły wykonuje około 2000 kroków, by pokonać 1 km marszem. Biegacze robią krótsze i szybsze kroki, więc na kilometrze mieszczą się 1300-1500 ich kroków. Dokładne wyliczenie liczby kroków na danym dystansie wymaga jednak przeprowadzenia testu i zmierzenia średniej długości kroku.

Aby obliczyć, jak długi krok pozwoli przejść km w założonej liczbie kroków, należy podzielić długość trasy, czyli 1000 metrów, przez zakładaną liczbę kroków. Dzięki temu można też łatwo wyznaczyć pożądaną długość kroku przy określonym założeniu co do liczby kroków. Znając średnią długość własnego kroku, wystarczy podzielić 1000 m przez tę wartość, aby obliczyć liczbę kroków potrzebną do przebycia kilometra.

Przy szacowaniu liczby kroków na kilometrze dla różnych osób przyjmuje się pewne uśrednione długości kroku. Typowo dla osoby dorosłej o wzroście 170-180 cm jest to 50 cm, dla wyższych 55-60 cm, a dla niższych 45-50 cm. Są to jednak wartości orientacyjne i dla precyzyjnego wyliczenia liczby kroków na kilometrze należy przeprowadzić indywidualny test.

Podsumowując, liczba kroków potrzebna do przejścia kilometra jest wysoce zależna od indywidualnych cech danej osoby. Choć istnieją pewne wartości uśrednione, to jedynie konkretny test pozwoli dokładnie określić, ile kroków ma kilometr oraz ile kilometr ma kroków w przypadku konkretnej osoby.

Najczęstsze pytania

Liczba kroków potrzebna do pokonania 1 km zależy od wielu czynników, m.in. od długości kroku. Typowo przeciętny dorosły robi ok. 2000 kroków na kilometrze.

Aby obliczyć ile kroków potrzeba na 1 km, należy zmierzyć średnią długość własnego kroku, a następnie podzielić 1000 m przez uzyskaną wartość w metrach.

Długość kroku można zmierzyć np. mierząc odległość między piętami podczas kilku kroków lub odmierzając 10 metrów i licząc kroki.

Optymalna długość kroku zależy od celu - dla zdrowego marszu to ok. 50-60 cm, a dla szybkiego biegu nawet 1 metr.

Długość kroku można zwiększyć poprzez trening, rozciąganie mięśni nóg i ćwiczenia techniki chodu z aktywnym wykrokiem.

5 Podobnych Artykułów

 1. Dieta fit - Dobre wybory żywności w diecie fit
 2. Czekolada różowa - najlepsza jakość i smak
 3. Cwiczenia na bol karku i rwa kulszowa - skuteczne ćwiczenia
 4. Najlepszy miód do herbaty - wybierz idealny smak
 5. Gatunek sera żółtego krzyżówka - najlepsze łyżwy do gry na lodzie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Robert Kawiecki
Robert Kawiecki

Nazywam się Robert i jestem entuzjastą kolei. Nowości taborowe, zmiany w infrastrukturze, osiągi lokomotyw - to wszystko mnie fascynuje. Chętnie testuję i recenzuję nowinki techniczne z dziedziny kolejnictwa. Uważam, że rozwój transportu szynowego to pasjonująca przygoda. Chcę dzielić się tą pasją i pokazywać osiągnięcia współczesnych kolei

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły