Produkcja cydru: wszystko, co musisz wiedzieć

Produkcja cydru: wszystko, co musisz wiedzieć
Autor Maciej Wajek
Maciej Wajek06.01.2024 | 8 min.

Cydr produkcja to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale tak naprawdę wcale nie jest trudny. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie uwarzyć smaczny cydr w domu. Omówimy niezbędne składniki, przeprowadzimy Cię przez krok po kroku przez cały proces produkcji, podpowiemy jak dobrać odpowiednie drożdże i jak prawidłowo butelkować oraz leżakować cydr. Na koniec znajdziesz też listę najczęstszych błędów popełnianych przy warzeniu cydru i jak ich uniknąć.

Kluczowe wnioski:
 • Produkcja cydru wcale nie jest trudna, a satysfakcja z wykonania własnoręcznie trunku jest ogromna.
 • Kluczowe są właściwe składniki, przestrzeganie higieny i temperatury.
 • Ważny jest dobór odpowiednich drożdży gwarantujących pożądane cechy smakowe.
 • Prawidłowe butelkowanie i leżakowanie zapewniają smaczny, dojrzały cydr gotowy do picia.
 • Znajomość najczęstszych błędów pomoże ich uniknąć przy warzeniu.

Składniki do produkcji cydru

Podstawowymi składnikami potrzebnymi do produkcji cydru w warunkach domowych są: sok jabłkowy, drożdże oraz cukier. Dobrej jakości cydr produkcja zaczyna się właśnie od wyboru odpowiednich składników.

Sok jabłkowy powinien pochodzić ze świeżo wyciskanych jabłek lub z dobrego, niepasteryzowanego soku. Najlepsze odmiany do produkcji cydru to Antonówka, Szara Reneta czy McIntosh. Sok powinien być klarowny, bez osadu i pozostałości miąższu.

Drożdże odpowiadają za fermentację cukrów i zamianę ich w alkohol. Dobierz sprawdzone drożdże do produkcji cydru. Oferowane są gotowe mieszanki zawierające także pożywkę dla drożdży.

Cukier w cydrze stanowi pożywkę dla drożdży. Można użyć cukru białego, brązowego lub syropu kukurydzianego. Im więcej cukru, tym mocniejszy będzie cydr.

Proporcje składników

Proporcje składników zależą od pożądanej mocy i smaku cydru. Najczęściej na 4,5 l soku dodaje się:

 • 500 g cukru - daje cydr półwytrawny o ok. 5% alkoholu
 • 1 kg cukru - cydr półsłodki o ok. 7% alkoholu
 • 1,5 kg cukru - słodki cydr o ok. 9% alkoholu

Drożdży potrzeba ok. 10-15 g na 4,5 l soku. Można dostosować proporcje do własnych upodobań smakowych.

Etapy produkcji cydru w domuprodukcji cydru w domu

Produkcja cydru w warunkach domowych nie jest specjalnie skomplikowana, wymaga jednak przestrzegania kilku istotnych zasad dotyczących higieny, czystości sprzętu i temperatury fermentacji.

Przygotowanie składników i sprzętu

Na początku trzeba dobrze umyć i wyparzyć butelki oraz inny sprzęt mający kontakt z cydrem (np. mieszadło, lejek).

Sok jabłkowy należy przefiltrować, usunąć z niego pozostałości miąższu. Można go też pasteryzować - podgrzać do temp. 82-85°C i szybko schłodzić. Zabieg ten pozwala usunąć z soku dzikie drożdże i bakterie.

Cukier rozpuszczamy w niewielkiej ilości wrzącej wody i studzimy.

Dodanie drożdży i fermentacja

Do schłodzonego, przefiltrowanego soku dodajemy rozpuszczony, wystudzony syrop cukrowy. Mieszamy, a następnie dodajemy odmierzoną ilość drożdży zgodnie z instrukcją producenta. Całość ponownie dokładnie mieszamy.

Cydr przelewamy do wcześniej przygotowanych butelek, zakorkowujemy i pozostawiamy w temperaturze 18-22°C na co najmniej 3 tygodnie. W tym czasie zachodzi fermentacja alkoholowa. Butelki ustawiamy w ciemnym miejscu i okresowo delikatnie potrząsamy, aby wymieszać osad drożdżowy.

Należy kontrolować przebieg fermentacji, ponieważ nadmierny wzrost ciśnienia w butelkach może doprowadzić do wybuchu. Pozostawienie zbyt małej ilości przestrzeni nad powierzchnią cydru zwiększa ryzyko przepełnienia butelki.

Rozlew, klarowanie i dojrzewanie

Po zakończeniu głównej fermentacji cydr należy rozlać do czystych, wyparzonych butelek. Pozostawiamy ok. 2-3 cm wolnej przestrzeni pod korkiem.

Cydr wymaga teraz klarowania - naturalnego opadania osadu drożdżowego i pozostałych zanieczyszczeń na dno butelki. Trwa to ok. 1-2 tygodnie. Następnie można już zacząć degustować młody cydr, jednak pełnię walorów smakowych i aromatu uzyska dopiero po co najmniej 2-miesięcznym dojrzewaniu.

Dlatego część cydru od razu można podać do spożycia, a pozostałą część warto odłożyć na minimum 2 miesiące w celu dokończenia procesu dojrzewania w butelce.

Czas leżakowania cydru Charakterystyka
2-3 tygodnie Młody cydr - lekko mętny, świeży, owocowo-drożdżowy smak
2 miesiące Dojrzały cydr - klarowny, zrównoważony, pełny smak i aromat
6-12 miesięcy Stary cydr - jasnokolorowy, bogaty, musujący, z nutą prażonych jabłek

Dobór odpowiednich drożdży

Do produkcji cydru zaleca się specjalne, wysokofermentujące szczepy drożdżowe. Są one w stanie wytworzyć maksymalnie 14-16% alkoholu, podczas gdy zwykłe drożdże piekarnicze „umarłyby” przy ok. 5%, co byłoby marnotrawstwem niezużytych cukrów i brakiem odfermentowania.

Drożdżom cydrowym z powodzeniem można też zastąpić dzikim szczepem drożdży apiculatus. Wykazują one zbliżone do cydrowych zdolności fermentacji.

Typy drożdży do cydru

W produkcji cydru wykorzystuje się głównie 3 typy drożdży:

 • Drożdże czystej kultury - polecane do wyrobów wytrawnych lub półwytrawnych
 • Drożdże z nutą Grezji - nadają cydrowi owocowo-goździkowy aromat
 • Torulaspora delbrueckii - drożdże o słabszej fermentacji, do cydrów półsłodkich

Przed zakupem warto poczytać opinie innych producentów. Dobrym wyborem są też gotowe zestawy z drożdżami i pożywką.

Butelkowanie i leżakowanie cydru

Produkcja cydru: wszystko, co musisz wiedzieć

Do butelkowania cydru najlepsze są butelki typu PET o pojemności 0,5 lub 0,75 l. Wcześniej należy je umyć w gorącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, a następnie wyparzyć we wrzątku lub w piekarniku. Umożliwi to usunięcie wszelkich zanieczyszczeń.

Proces butelkowania krok po kroku

 1. Przygotować czyste, wyparzone butelki i kapsle
 2. Odczekać do całkowitego wyklarowania cydru po fermentacji
 3. Zlać cydr delikatnie znad osadu drożdży do butelek, starając się go nie zmącić
 4. Pozostawić 2-3 cm wolnej przestrzeni pod korkiem
 5. Szczelnie zakorkować
 6. Stanąć butelki w chłodnym, ciemnym miejscu do dojrzewania na min. 2 miesiące

Leżakowanie cydru w butelkach pozwala mu nabrać wyrazistego, złożonego aromatu i smaku charakterystycznego dla dojrzałego, markowego cydru.

Przechowywanie gotowego cydru

Cydr najlepiej przechowywać w temperaturze 8-12°C. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do ponownego rozpoczęcia fermentacji w butelce i wzrostu ciśnienia.

Cydr nie lubi światła, dlatego najlepszym miejscem przechowywania jest piwnica lub inne ciemne pomieszczenie o stałej, umiarkowanej temperaturze.

Jeśli chcemy mieć pod ręką niewielką ilość cydru do bieżącego spożycia, można go trzymać kilka tygodni w lodówce. Jednak zbyt zimna lodówka może go pozbawić części aromatu.

Błędy w produkcji cydru i jak ich uniknąćprodukcji cydru i jak ich uniknąć

Choć domowa produkcja cydur nie należy do skomplikowanych procesów, to początkujący wytwórcy popełniają pewne typowe błędy. Można ich jednak z łatwością uniknąć, stosując się do kilku zasad.

Najczęstsze błędy przy warzeniu cydru:

 • Użycie zbyt miękkich, stłamszonych owoców
 • Nieprawidłowe przechowywanie soku przez fermentacją
 • Brak pasteryzacji soku - zbyt dużo dzikich drożdży
 • Źle dobrane, nieaktywne drożdże
 • Zbyt mało lub za dużo cukru
 • Nieprzestrzeganie higieny i czystości sprzętu
 • Brak kontroli przebiegu fermentacji
 • Niewłaściwe butelkowanie

Stosowanie się do przedstawionych wcześniej wskazówek i zaleceń pozwoli z powodzeniem uniknąć większości błędów i uwarzyć smaczny domowy cydr za pierwszym podejściem.

Podsumowanie

Produkcja cydru w warunkach domowych nie należy do specjalnie skomplikowanych procesów, wymaga jednak zachowania kilku zasad i posiadania odpowiednich umiejętności. Przede wszystkim bardzo ważne jest zadbanie o higienę i czystość całego procesu, wybór dobrej jakości składników oraz właściwych drożdży, które odpowiadają za fermentację. Kluczowe są także temperatura oraz czas fermentacji i dojrzewania cydru. Im dłuższe leżakowanie, tym cydr nabiera bogatszego smaku i aromatu.

Przestrzegając krok po kroku opisanej procedury produkcji cydru, właściwie dobierając proporcje składników i stosując sprawdzone metody, można z powodzeniem samodzielnie wyprodukować smaczny, domowy cydr. Warto też zapoznać się z najczęstszymi błędami popełnianymi przez początkujących producentów, aby ich uniknąć.

Wytworzenie własnego cydru to satysfakcjonujący proces, który pozwala docenić trud i czasochłonność produkcji tego szlachetnego napoju. Degustacja gotowego wyrobu smakuje wtedy znacznie lepiej. Mamy też pewność co do jakości składników oraz przebiegu całego procesu cydr produkcja.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule zachęcą Cię do samodzielnej produkcji cydru w warunkach domowych i pozwolą uniknąć typowych błędów początkujących. To satysfakcjonujące doświadczenie, które polecamy każdemu domowemu wytwórcy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Dieta fit - Dobre wybory żywności w diecie fit
 2. Czerwona mirabelka - smaczna odmiana mirabelki do uprawy w ogrodzie
 3. Cwiczenia na bol karku i rwa kulszowa - skuteczne ćwiczenia
 4. Najlepszy miód do herbaty - wybierz idealny smak
 5. Gdzie jest pas a gdzie talia - porównanie i wskazówki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maciej Wajek
Maciej Wajek

Jestem Maciej, modelarz kolejowy. Od dziecka fascynują mnie pociągi i wszystko, co z nimi związane. Z pasją odtwarzam w miniaturze historyczny tabor kolejowy i infrastrukturę. Interesuję się rozwojem technicznym kolei na przestrzeni epok. Chciałbym zarażać innych tą pasją i popularyzować wiedzę o dziejach kolei.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły